Texas Showdown 2018 results

RSS

Gamer Tips / RSS 42 Views

This weekend in Houston is another edition of Texas Showdown, the state’s largest annual fighting game tournament. The event is part of the Capcom Pro Tour as a Ranking Event, as well as the Tekken World Tour as a Challenger Tournament. This year’s tournament offers a well-rounded line-up of current and classic titles. A playable version of the upcoming SoulCalibur VI will also be at the venue.

Tournament Games

  • Capcom vs. SNK 2
  • Dragon Ball FighterZ
  • Guilty Gear Xrd REV 2
  • Injustice 2
  • Killer Instinct
  • Marvel vs. Capcom: Infinite
  • The King of Fighters XIV
  • Super Street Fighter II Turbo
  • Street Fighter III 3rd Strike
  • Street Fighter V Arcade Edition
  • Tekken 7
  • Under Night In-Birth Exe:Late[st]
  • Vampire Savior
  • Windjammers

Some of the best players from the US and beyond are registered to compete, including Justin Wong, NuckleDu, Snake Eyez, Ricki Ortiz, Punk, NYChrisG, Punk, K-Brad, MenaRD, Caba, and many more. For a full list of entrants check out Smash.gg.

A large number of streamers are coming together to bring you as much action from the event as possible. Thanks to Level|Up Series, Panda x Gaming, Texas Showdown, The Slurred Nerd, Poverty Maniacs, Joe Strikes and AtariFGC. Each stream is viewable below.

LevelUpLive

Watch live video from leveluplive on www.twitch.tv

PandaxGaming

Watch live video from PandaxGaming on www.twitch.tv

TXShowdownLive

Watch live video from TXShowdownLive on www.twitch.tv

TheSlurredNerd

Watch live video from TheSlurredNerd on www.twitch.tv

PovertyManiacs

Watch live video from PovertyManiacs on www.twitch.tv

JoeStrikes

Watch live video from JoeStrikes on www.twitch.tv

AtariFGC

Watch live video from AtariFGC on www.twitch.tv

Results

SFV-AE-Tournament

STREET FIGHTER V ARCADE EDITION

1. RISE|MenaRD (Birdie)
2. NuckleDu (Guile, Cammy, R. Mika)
3. RISE|Smug (Balrog)
4. mouz|Problem-X (M. Bison)
5. CYG.BST|ChrisT (Ken, Akuma)
5. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
7. FOX|Punk (Cammy)
7.RB|Snake Eyez (Zangief, Abigail)

Match Log

Grand Final

NuckleDu (Guile) vs. RISE|MenaRD (Birdie) – 2-3

Losers Final

NuckleDu (R. Mika) vs. RISE|Smug (Balrog) – 3-1

Winners Final

RISE|Smug (Balrog) vs. RISE|MenaRD (Birdie) – 1-3

Losers Semi-final

NuckleDu (Cammy, Guile) vs. mouz|Problem-X (M. Bison) – 3-2

Top 8 Winners

mouz|Problem-X (M. Bison) vs. RISE|MenaRD (Birdie) – 0-3
CYG.BST|ChrisT (Ken) vs. RISE|Smug (Balrog) – 1-3

Top 8 Losers

NuckleDu (Guile) vs. FOX|Punk (Cammy) – 3-2
RB|Snake Eyez (Abigail) vs. EG||Ricki Ortiz (Chun-Li) -1-3

NuckleDu (Guile) vs. CYG.BST|ChrisT (Ken, Akuma) – 3-0
mouz|Problem-X (M. Bison) vs. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) – 3-1

dbfz-tournament

DRAGON BALL FighterZ

1. EG|NYChrisG (Bardock/Trunks/Vegeta)
2. NRG|HookGangGod (Goku Black/Piccolo/Vegeta, Cell/Piccolo/Vegeta)
3. PG|Nakkiel (Kid Buu/Goku/Adult Gohan)
4. NRG|Supernoon (Kid Buu/Cell/Vegeta)
5. PsrK|BeyondToxin (Goku Black/Android 18/Vegeta)
5. Shinku (Bardock/Cell/Kid Buu)
7. Doza (SSGSS Goku/Goku Black/Goku)
7. CLN|Yohosie (Gotenks/Kid Buu/Vegeta)

Match Log

Grand Final

EG|NYChrisG (Bardock/Trunks/Vegeta) vs. NRG|HookGangGod (Goku Black/Piccolo/Vegeta) – 3-0

Losers Final

PG|Nakkiel (Kid Buu/Goku/Adult Gohan) vs. NRG|HookGangGod (Goku Black/Piccolo/Vegeta) – 0-3

Winners Final

PG|Nakkiel (Kid Buu/Goku/Adult Gohan) vs. EG|NYChrisG (Bardock/Trunks/Vegeta) – 0-3

Losers Semi-final

NRG|Supernoon (Kid Buu/Cell/Vegeta) vs. NRG|HookGangGod (Goku Black/Piccolo/Vegeta) – 0-2

Top 8 Winners

NRG|HookGangGod (Cell/Piccolo/Vegeta) vs. PG|Nakkiel (Kid Buu/Goku/Adult Gohan) – 1-2
NRG|Supernoon (Kid Buu/Cell/Vegeta) vs. EG|NYChrisG (Bardock/Trunks/Vegeta) – 0-2

Top 8 Losers

PsrK|BeyondToxin (Goku Black/Android 18/Vegeta) vs. Doza (SSGSS Goku/Goku Black/Goku) – 2-0
CLN|Yohosie (Gotenks/Kid Buu/Vegeta) vs. Shinku (Bardock/Cell/Kid Buu) – 0-2

NRG|Supernoon (Kid Buu/Cell/Vegeta) vs. PsrK|BeyondToxin (Goku Black/Android 18/Vegeta) – 2-1
NRG|HookGangGod (Goku Black/Piccolo/Vegeta) vs. Shinku (Bardock/Cell/Kid Buu) – 2-0

tk7fr-tournament

TEKKEN 7

1. RB|Anakin (Jack-7)
2. PG|Speedkicks (Dragunov, Hwoarang, Law, Xiaoyu)
3. vShadow_20z (Claudio, Alisa, Steve, Xiaoyu)
4. UYU|P.Ling (Xiaoyu, Akuma)
5. Circa|Joey Fury (Jack-7, Paul)
5. KOR (Jack-7)
7. Rick_Tha_Rular (Law)
7. vS|Trungy (Geese)

Match Log

Grand Final

RB|Anakin (Jack-7) vs. PG|Speedkicks (Dragunov) – 3-1

Losers Final

PG|Speedkicks (Hwoarang, Dragunov, Xiaoyu) vs. vShadow_20z (Claudio, Steve, Xiaoyu) – 3-2

Winners Final

RB|Anakin (Jack-7) vs. PG|Speedkicks (Hwoarang, Law) – 3-0

Losers Semi-final

UYU|P.Ling (Xiaoyu) vs. vShadow_20z (Claudio) – 1-2

Top 8 Winners

RB|Anakin (Jack-7) vs. UYU|P.Ling (Xiaoyu) – 2-0
PG|Speedkicks (Dragunov) vs. Circa|Joey Fury (Jack-7) – 2-1

Top 8 Losers

Rick_Tha_Rular (Law) vs. vShadow_20z (Claudio) – 0-2
KOR (Jack-7) vs. vS|Trungy (Geese) – 2-1

Circa|Joey Fury (Jack-7, Paul) vs. vShadow_20z (Claudio, Alisa) – 1-2
UYU|P.Ling (Akuma, Xiaoyu) vs. KOR (Jack-7) – 2-1

ssfiit-ssfiix-superturbo-st-tournament

SUPER STREET FIGHTER II TURBO

1. Slientscope (Cammy)
2. Pup (Chun-Li, Dhalsim)
3. FOX|JWong (O-Sagat, Chun-Li)
4. Jumpsuit (Fei Long, Ryu)
5. Noun (Dee Jay, Dhalsim)
5. Enforcer04 (Ryu, Balrog)
7. RagingStormX (Chun-Li)
7. STRevival|Atari (Guile)

Match Log

Grand Final

Pup (Chun-Li) vs. Slientscope (Cammy) – 3-1 Reset
Pup (Chun-Li) vs. Slientscope (Cammy) – 2-3

Losers Final

FOX|JWong (O-Sagat, Chun-Li) vs. Pup (Dhalsim, Chun-Li) – 1-3

Winners Final

Pup (Chun-Li) vs. Slientscope (Cammy) – 1-3

Losers Semi-final

FOX|JWong (O-Sagat) vs. Jumpsuit (Fei Long) – 3-2

Top 8 Winners

Noun (Dee Jay) vs. Silentscope (Cammy) – 2-3
Pup (Dhalsim) vs. FOX|JWong (O-Sagat, Chun-Li) – 3-0

Top 8 Losers

RagingStormX (Chun-Li) vs. Jumpsuit (Fei Long) – 1-3
Enforcer04 (Ryu) vs. STRevival|Atari (Guile) – 3-1

Noun (Dee Jay, Dhalsim) vs. Jumpsuit (Ryu) – 0-3
Enforcer04 (Ryu, Balrog) vs. FOX|JWong (O-Sagat) – 0-3

mvci-tournament

MARVEL VS. CAPCOM: INFINITE

1. Stealth (Soul-Zero/Dante, Soul-Zero/Sigma)
2. Noelbhungry (Space-Rocket Raccoon/Gamora)
3. Estos pelotas (Power-Winter Soldier/Chun-Li)
4. FOX|Punk (Space-Ultron/Dante)
5. EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter, Space-Winter Soldier/Monster Hunter)
5. Onewolf (Space-Nemesis/Doctor Strange, Space-Strider Hiryu/Rocket Raccoon)
7. UA|Stone (Soul-Zero/Sigma)
7. Zaybo (Space-Ultron/Dante)

Match Log

Grand Final

Stealth (Soul-Zero/Sigma) vs. Noelbhungry (Space-Rocket Raccoon/Gamora) – 3-0 Reset
Stealth (Soul-Zero/Sigma) vs. Noelbhungry (Space-Rocket Raccoon/Gamora) – 3-0

Losers Final

Stealth (Soul-Zero/Dante) vs. Estos pelotas (Power-Winter Soldier/Chun-Li) – 3-1

Winners Final

Noelbhungry (Space-Rocket Raccoon/Gamora) vs. Stealth (Soul-Zero/Dante) – 3-2

Losers Semi-final

FOX|Punk (Space-Ultron/Dante) vs. Estos pelotas (Power-Winter Soldier/Chun-Li) – 1-3

Top 8 Winners

Noelbhungry (Space-Rocket Raccoon/Gamora) vs. Onewolf (Space-Nemesis/Doctor Strange, Space-Strider Hiryu/Rocket Raccoon) – 3-0
EG|NYChrisG (Space-Morrigan/Monster Hunter) vs. Stealth (Soul-Zero/Dante) – 2-3

Top 8 Losers

FOX|Punk (Space-Ultron/Dante) vs. UA|Stone (Soul-Zero/Sigma) – 3-0
Zaybo (Space-Ultron/Dante) vs. Estos pelotas (Power-Winter Soldier/Chun-Li) – 0-3

FOX|Punk (Space-Ultron/Dante) vs. EG|NYChrisG (Space-Winter Soldier/Monster Hunter, Space-Morrigan/Monster Hunter) – 3-0
Onewolf (Space-Nemesis/Doctor Strange) vs. Estos pelotas (Power-Winter Soldier/Chun-Li) – 1-3

ggxrdr2-tournament

GUILTY GEAR Xrd REV 2

1. Hotashi (Elphelt)
2. UYU|Kizzie Kay (Sin Kiske)
3. Hamad (Ky Kiske)
4. NRG|HookGangGod (Faust)
5. TGQ|zenzen (Ky Kiske)
5. Kid Viper (Johnny)
7. R0B0T (Sol Badguy)
7. Shinku (Dizzy)

Match Log

Grand Final

Hotashi (Elphelt) vs. UYU|Kizzie Kay (Sin Kiske) – 2-3 Reset
Hotashi (Elphelt) vs. UYU|Kizzie Kay (Sin Kiske) – 3-1

Losers Final

Hamad (Ky Kiske) vs. UYU|Kizzie Kay (Sin Kiske) – 2-3

Winners Final

UYU|Kizzie Kay (Sin Kiske) vs. Hotashi (Elphelt) – 0-3

Losers Semi-final

Hamad (Ky Kiske) vs. NRG|HookGangGod (Faust) – 3-1

Top 8 Winners

UYU|Kizzie Kay (Sin Kiske) vs. Hamad (Ky Kiske) – 3-2
TGQ|zenzen (Ky Kiske) vs. Hotashi (Elphelt) – 1-3

Top 8 Losers

R0B0T (Sol Badguy) vs. NRG|HookGangGod (Faust) – 0-3
Shinku (Dizzy) vs. Kid Viper (Johnny) – 0-3

TGQ|zenzen (Ky Kiske) vs. NRG|HookGangGod (Faust) – 2-3
Hamad (Ky Kiske) vs. Kid Viper (Johnny) – 3-2

injustice-2-tournament

INJUSTICE 2

1. CLN|Deoxys
2. RNG|whiteBoi
3. FOX|Scar
4. GGEA|Ominous
5. BXA|Starcharger
5. PrsK|BeyondToxin
7. PG|Kitana Prime
7. TSS|KingGambler

killerinstinct-tournament-622

KILLER INSTINCT

1. UA|Bass (Spinal, Mira)
2. Fiyah Liger (Riptor)
3. Wholio (Riptor)
4. TrashHeavy (Eagle)
5. Charlieboy (Orchid, Maya, Kim Wu)
5. LAGr|Pixel Beat (TJ Combo, Glacius)
7. Zero (Shadow Jago)
7. Finchomatic (Aganos)

Match Log

Grand Final

UA|Bass (Spinal) vs. Fiyah Liger (Riptor) – 3-0 Reset
UA|Bass (Spinal) vs. Fiyah Liger (Riptor) – 3-0

Losers Final

UA|Bass (Spinal) vs. Wholio (Riptor) – 3-0

Winners Final

Fiyah Liger (Riptor) vs. Wholiko (Riptor) – 3-1

Losers Semi-final

UA|Bass (Spinal) vs. TrashHeavy (Eagle) – 3-1

Top 8 Winners

UA|Bass (Mira) vs. Wholio (Riptor) – 1-3
TrashHeavy (Eagle) vs. Fiyah Liger (Riptor) – 1-3

Top 8 Losers

Charlieboy (Orchid) vs. Zero (Shadow Jago) – 3-0
LAGr|Pixel Beat (TJ Combo) vs. Finchomatic (Aganos) – 3-0

TrashHeavy (Eagle) vs. Charlieboy (Orchid, Maya, Kim Wu) – 3-0
UA|Bass (Spinal) vs. LAGr|Pixel Beat (TJ Combo, Glacius) – 3-0

kof-xiv-kofxiv-tournament

THE KING OF FIGHTERS XIV

1. Wero Asamiya (Yuri/Athena/Iori)
2. ViolentKain (Kyo/Robert/Iori)
3. El Rosa (Dinosaur/Leona/Verse, Leona/Heidern/Verse, Kula/Leona/Verse, Kula/Ramon/Leona)
4. Stealth (Yamazaki/Shun’ei/Nakoruru)

Match Log

Grand Final

ViolentKain (Robert/Iori/Kyo) vs. Wero Asamiya (Athena/Iori/Yuri) – 1-3 Reset
ViolentKain (Iori/Robert/Kyo) vs. Wero Asamiya (Athena/Yuri/Iori) – 2-3

Losers Final

El Rosa (Leona/Heidern/Verse, Kula/Leona/Verse, Kula/Ramon/Leona) vs. Wero Asamiya (Athena/Iori/Yuri) – 1-3

Winners Final

El Rosa (Dinosaur/Leona/Verse) vs. ViolentKain (Kyo/Robert/Iori) – 0-3

Losers Semi-final

Stealth (Yamazaki/Shun’ei/Nakoruru) vs. Wero Asamiya (Yuri/Athena/Iori) – 0-2

uniel-tournament

UNDER NIGHT IN-BIRTH Exe:Late[st]

1. Betadood (Hyde)
2. NeoN (Nanase)
3. KPB|JDR (Hyde)
4. Squid (Phonon)

Match Log

Grand Final

NeoN (Nanase) vs. Betadood (Hyde) – 1-3 Reset
NeoN (Nanase) vs. Betadood (Hyde) – 1-3

Losers Final

KPB|JDR (Hyde) vs. Betadood (Hyde) – 2-3

Winners Final

Betadood (Hyde) vs. NeoN (Nanase) – 0-3

Losers Semi-final

KPB|JDR (Hyde) vs. Squid (Phonon) – 2-1

Sources: Texas Showdown, Capcom Pro Tour

Comments