May 11, 2021

2021 Cadet/U15 Greco-Roman World Team Trials results

(Photo/Sam Janicki; SJanickiPhoto.com)

Cadet Greco-Roman World Team Trials Results

45 kg finals – Bo Bassett (PA) over Mack Maguer (ID) 7-1, 11-2

3rd – Edwin Sierra (AZ)
4th – Cadyn Coyle (NE)
5th – Davis Motyka (PA)
6th – Javaan Yarbrough (OH)
7th – Andrew Fox (UT)
8th – Brayten Casey (WI)

48 kg finals – Aden Valencia (CA) over Otto Black (CO) 10-2, 9-1

3rd – Luke Lilledahl (MO)
4th – Noah Nininger (VA)
5th – Sam Herring (PA)
6th – Nathan Desmond (PA)
7th – Elias Navida (CA)
8th – Tyler Washburn (FL)

51 kg finals – Kaedyn Williams (PA) over Treygen Morin (ID) 11-9, 11-14, 9-1

3rd – Elyle Francisco (AK)
4th – Alan Koehler (MN)
5th – Miles Anderson (NE)
6th – Logan Swensen (MN)
7th – Reid Spurley (WI)
8th – Turner Campbell (WI)

55 kg finals – Cory Land (AL) over Gable Porter (IA) 8-0, 8-4

3rd – Zan Fugitt (MO)
4th – Joe Fernau (IL)
5th – Kamdyn Williams (PA)
6th – Rhett Peak (OK)
7th – DJ Gillett (OR)
8th – Tanner Frothinger (ID)

60 kg finals – Brock Bobzien (CA) over Ayson Rice (SD) 8-0, 8-0

3rd – Keith Smith (NE)
4th – Jake Hubby (WA)
5th – Cole Rhemrev (IL)
6th – Colton Parduhn (AK)
7th – Jake Hall (WI)
8th – Elijah Paulson (MN)

65 kg finals – Jadon Skellenger (ID) over Joel Adams (NE) 11-8, 8-0

3rd – Pierson Manville (PA)
4th – Jayden Colon (IL)
5th – Tyler Antoniak (NE)
6th – Brett Back (WI)
7th – Gunnar Hamre (WI)
8th – Q’Veli Quintanilla (WA)

71 kg finals – Braden Stauffenberg (IL) over Malachi Rider (KY) 7-3, 9-3

3rd – Jake Jones (PA)
4th – Dylan Elmore (KS)
5th – Nicholas Hall (DE)
6th – Thor Michaelson (WA)
7th – Jed Wester (MN)
8th – Holden Garcia (NJ)

80 kg finals – Ryder Rogotzke (MN) over Antony Tuttle (MN) :48

3rd – Cody Merrill (CA)
4th – Soren Herzog (CO)
5th – Gabe Arnold (GA)
6th – Cole Han-Lindemyer (MN)
7th – Joshua Knudten (IL)
8th – Jacob Hansen (WI)

92 kg finals – Nathan Wemstrom (IL) over Connor Barket (IN) 8-0, 7-2

3rd – Robert Plympton (OR)
4th – Ryder Depies (WI)
5th – PJ Casale (NJ)
6th – Max Ramberg (WI)
7th – Jackson Dewald (IA)
8th – Sean Carroll (KS)

110 kg finals – Jim Mullen (NJ) over Aden Attao (ID) 12-3, 10-0

3rd – Koy Hopke (WI)
4th – Nicholas Sahakian (CA)
5th – Peyton Hahn (MO)
6th – Ashton Davis (TN)
7th – Sampson Stillwell (MO)
8th – Pierce Cunningham (KS)

U15 Greco-Roman World Team Trials Results

38 kg finals – Domenic Munaretto (IL) over Slater Hicks (CA) 3-2, 2-0

3rd – Grey Burnett (OH)
4th – Lincoln Sledzianowski (FL)
5th – Ignacio Villasenor (CO)
6th – Nathan Rioux (IN)
7th – Cole Welte (NE)
8th – Allen Woo (IL)

41 kg finals – Haakon Peterson (IA) over Ezekiel Witt (KS) 6-2, 11-0

3rd – Michael Romero (CA)
4th – Griffin Rial (CO)
5th – Gus Cardinal (AZ)
6th – Cooper Stivers (KS)
7th – Revin Dickman (IN)
8th – Czar Quintanilla (WA)

44 kg finals – Cooper Hilton (TN) over Isaiah Cortez (CA) 1-4, 5-1, 6-3

3rd – Ryker Graff (IA)
4th – Jaxton Packer (ID)
5th – Aiden Smith (IA)
6th – Cole Rogers (MT)
7th – Derek Barrows (CO)
8th – Gianni Bottone (CO)

48 kg finals – Matthew Martino (ID) over Thomas Verrette (PA) 6-4, 8-5

3rd – Christian Castillo (AZ)
4th – Marcus Blaze (OH)
5th – Brodie Christmas (AL)
6th – Adam Butler (OH)
7th – Elijah Cortez (CA)
8th – Jeremiah Wachsmuth (OR)

52 kg finals – Jackson Heslin (CA) over Brock Weiss (PA) 8-0, 10-0

3rd – Aaron Stewart (IL)
4th – Brayden Canoyer (NE)
5th – Angel Serrano (CO)
6th – Lane Foard (VA)
7th – Joshua Requena (CA)
8th – Noah Koyama (WA)

57 kg finals – Vince Bouzakis (PA) over Phoenix Contos (OH) 14-5, 8-0

3rd – Landon Robideau (MN)
4th – Garrett Reece (CO)
5th – Hunter Sturgill (TN)
6th – Grady Mittasch (OK)
7th – Cittadino Tuttle (MN)
8th – Marco Dalakishvili (MO)

62 kg finals – Ladarion Lockett (OK) over Brodie Dominique (OH) 4-0, 8-0

3rd – Coby Merrill (CA)
4th – Travis Grace (CA)
5th – Wyatt Krejsa (IN)
6th – Jackson Marr (MN)
7th – Nevin Smith (CO)
8th – Jesse Penchi (WI)

68 kg finals – Hudson Rogers (ID) over Emil Necula (GA) 7-5, 5-4

3rd – Bryce Burkett (MN)
4th – Bas Diaz (FL)
5th – Angelo Posada (CA)
6th – Anthony Gutierrez (IL)
7th – Justin Avila (IA)
8th – Treston Eckstein (WI)

75 kg finals – Aeoden Sinclair (WI) over Brent Slade (IA) 10-0, 9-0

3rd – Terrell McFarland (PA)
4th – Peyton Westpfahl (MO)
5th – Luke Hancock (KS)
6th – Tyson Martin (WI)
7th – Sir Friday (AZ)

85 kg 1st – Garett Kawczysnki (WI)
2nd – De’Alcapon Veazy (IN)
3rd – Kayden Cartee (CA)
4th – Espyn Sweers (WI)
5th – Joshua Francis (WI)