May 11, 2021

2021 NHSCA Freshman National placewinners

195 lbs NHSCA Freshman National Champion Sawyer Bartelt (Photo/Jason Fulmore; SEWrestle.com)

2021 NHSCA Freshman National Placewinners

106 lbs placewinners

1st – Beric Jordan (OH)
2nd – Isaiah Quintero (CA)
3rd – Ethan Rivera (FL)
4th – Draegen Orine (MO)
5th – Matthew Marlow (NY)
6th – Peyton Ellis (RI)
7th – Bryson Valdez (NM)
8th – Porter Matecki (MO)

113 lbs placewinners

1st – Colby Crouch (IL)
2nd – Ryan Bennett (OH)
3rd – Mason Ziegler (PA)
4th – Tyson Sherlock (MD)
5th – Mason Kernan (PA)
6th – Brycen Arbogast (VA)
7th – Cooper Hornack (PA)
8th – Terry Langley Jr. (OH)

120 lbs placewinners

1st – Jake Crapps (GA)
2nd – Matthew Hart (OH)
3rd – Nick Jones (PA)
4th – Omar Ayoub (OH)
5th – Kyrel Leavell (IN)
6th – Michael Trujillo (AZ)
7th – Bryce Luna (CA)
8th – Blake Aumiller (PA)

126 lbs placewinners

1st – LJ Araujo (ND)
2nd – Mitchell Faglioni (VA)
3rd – Gabriel Bouyssou (RI)
4th – Gavin Linsman (MO)
5th – Andrew Wittenberg (FL)
6th – Bryce Griffin (IL)
7th – Gavin Bauder (CA)
8th – Chase Frameli (PA)

132 lbs placewinners

1st – Cameron Catrabone (NY)
2nd – Judah Aybar (MD)
3rd – D’mitri Alarcon (CO)
4th – EJ Parco (CA)
5th – Landon Desselle (TN)
6th – Tristin Greene (OH)
7th – Brandon Cody (FL)
8th – Austin Simmons (CA)

138 lbs placewinners

1st – Miguel Estrada (CA)
2nd – Ethan Birden (OH)
3rd – Jake Honey (CA)
4th – Tyler Bienus (NJ)
5th – Brent Nicolosi (MA)
6th – Luke Greiner (NY)
7th – Eli Murray (NC)
8th – Brandon Bauer (NJ)

145 lbs placewinners

1st – Seth Larson (GA)
2nd – Oliver Howard (AL)
3rd – Latrell Schafer (GA)
4th – Noah Hall (VA)
5th – Thomas Potter (VA)
6th – Tyrus Jangula (ND)
7th – Eddie Nietenbach (OH)
8th – Gunner Holland (FL)

152 lbs placewinners

1st – Zack Ryder (NY)
2nd – Bodie Morgan (PA)
3rd – Kevin Olavarria Montilla (PA)
4th – Shawn Taylor (PA)
5th – Ryan Gavick (PA)
6th – Tyler Secoy (GA)
7th – Griffin Lundeen (MN)
8th – Joseph LaPenna (PA)

160 lbs placewinners

1st – Nate Taylor (CT)
2nd – Gunner Cramblett (OH)
3rd – Hoke Poe-Hogan (GA)
4th – Creed Thomas (GA)
5th – Vincent Lee (NJ)
6th – Calvin Lachman (PA)
7th – Sam Szerlip (NY)
8th – Ryan Gallagher (PA)

170 lbs placewinners

1st – Rune Lawrence (PA)
2nd – Landen Shurtleff (UT)
3rd – Ryland Whitworth (CA)
4th – Cayaen Smith (UT)
5th – Tre Wilfong (NC)
6th – Bryce Phillips (MD)
7th – Manny Aller (OH)
8th – Jayden Ashlock (MO)

182 lbs placewinners

1st – Tucker Paynter (PA)
2nd – Landon Williams (AL)
3rd – Michael Murillo (CA)
4th – Eugenio Franco (CA)
5th – Andrew Wier (MO)
6th – Dom Iaquinto (CT)
7th – Adam Zumbar (OH)
8th – Liam Carroll (PA)

195 lbs placewinners

1st – Sawyer Bartelt (FL)
2nd – Carter Neves (OH)
3rd – Parker Ferrell (VA)
4th – Ricky Thomas (OK)
5th – Cash Henderson (UT)
6th – Jason Heming (VA)
7th – Aiden Hight (PA)
8th – Dylan Greenstein (MA)

220 lbs placewinners

1st – Dante Burns (PA)
2nd – Jaylen Young (IN)
3rd – Chefren Spodnik (CT)
4th – Mike Fell (PA)
5th – Timothy Wine (IN)
6th – Judd Harvey (CO)
7th – Diego Pelletier (KY)
8th – Garrett Shaffer (PA)

285 lbs placewinners

1st – Navarro Schunke (SD)
2nd – Spencer Lanosga (LA)
3rd – Brandon Toranzo (NJ)
4th – JaQuavian Daniels (GA)
5th – Austin McNaughtan (UT)
6th – Joe Collins (PA)
7th – Colton Naylor (WV)
8th – Connor Bushey (NY)